LIGHTING / Table lamps / Table lamp 9614061
*
nr 961 4061
TABLE LAMP
1960s, "Borens", Borås, mässing / trä,
60-tal, "Borens", Borås, mässing / trä
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1700
Auction date:
Monday May 11 2015
at 19:46:15
- Bid history
Time
Bidder
Bid
6/5 21:22:56
1
800 kr
7/5 11:49:11
2
1.000 kr
7/5 11:50:00
2
1.200 kr
9/5 14:04:05
3
1.500 kr
10/5 21:14:44
1
1.400 kr
10/5 21:14:44
3
1.500 kr (Robot)
10/5 21:16:46
1
1.600 kr
11/5 12:08:15
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
May 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor borås metall mässing trä
-
1003 TABLE LAMP
Daum Nancy, France. Underfångsglas. Signed. Height..//
Auction ends
in two weeks
27 maj at 19:22
-
7390 TABLE LAMPS
one pair, Onyx. Height: 75 cm,
Auction ends
in a week
20 maj at 19:00
*
TABLE LAMP
Läs om budbetjänten
Read more about 50/60-tal
nr 961 4061
TABLE LAMP
1960s, "Borens", Borås, mässing / trä,
60-tal, "Borens", Borås, mässing / trä
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 1700 |
Auction date: |
Monday May 11 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
6/5 21:22:56 | 1 | 800 kr |
7/5 11:49:11 | 2 | 1.000 kr |
7/5 11:50:00 | 2 | 1.200 kr |
9/5 14:04:05 | 3 | 1.500 kr |
10/5 21:14:44 | 1 | 1.400 kr |
10/5 21:14:44 | 3 | 1.500 kr (Robot) |
10/5 21:16:46 | 1 | 1.600 kr |
11/5 12:08:15 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
May 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor borås metall mässing trä
-
1003 TABLE LAMP
Daum Nancy, France. Underfångsglas. Signed. Height..//
Auction ends
in two weeks
27 maj at 19:22 -
7390 TABLE LAMPS
one pair, Onyx. Height: 75 cm,
Auction ends
in a week
20 maj at 19:00